Fotowoltaika – dofinansowania w 2021 roku. Aktualna lista dotacji i narzędzi

Fotowoltaika – dofinansowania w 2021 roku. Aktualna lista dotacji i narzędzi

Dowiedz się jakie są aktualne programy dotacji do instalacji fotowoltaicznej. Umów się na darmową konsultację - dobierzemy instalację do Twoich potrzeb i pomożemy uzyskać dofinansowanie. Zaoszczędź nawet kilkanaście tysięcy złotych i nie płać więcej za prąd.

 

Dotacja “Mój prąd”
Pewne jest, że w 2021 roku wróci też “Mój prąd”, choć wszystko wskazuje na to, że warunki dofinansowania zmienią się. Nadal skierowany będzie do osób fizycznych, jednak według zapowiedzi rządu, wsparcie ma objąć nie tylko fotowoltaikę, ale też np. stacje ładowania pojazdów elektrycznych, systemy zarządzania energią czy magazyny energii.
Wg informacji ze stron ministerstwa ochrony środowika program ma wystartować od lipca.

 

Program “Czyste powietrze”
W 2021 roku dostępny będzie też program “Czyste powietrze”, z którego można otrzymać dotację na prace termomodernizacyjne, w tym również na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Wysokość dotacji zależy od dochodu beneficjenta oraz zakresu przeprowadzonych prac.

 

Agroenergia
W 2021 roku wrócić powinien też program dofinansowań do fotowoltaiki dla rolników znany jako Agroenergia. Wymogiem jest posiadanie gruntów rolnych o powierzchni 1 – 300 ha. Pomoc może przyjąć formę bezzwrotnej dotacji (w wysokości maksymalnie 25 tys. zł) lub pożyczki, na zakup m.in. instalacji fotowoltaicznej o mocy 10-50 kW. 

 

Energia Plus
W 2021 roku będzie też dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm w ramach “Energia Plus”. Wsparcie w formie pożyczki lub dotacji przeznaczono dla przedsiębiorców. Wnioski m.in. na zakup instalacji OZE można składać do 17.12.2021 roku lub wyczerpania środków. Minimalna wysokość dotacji do 0,5 mln zł.
Łączny budżet programu wynosi ponad 1,3 mld złotych, z czego ponad 1,2 mld przeznaczono na pożyczki, a blisko 50 mln na dotacje.

 

Ulga termomodernizacyjna
Dobra wiadomość jest taka, że od 2019 roku można korzystać z ulgi podatkowej, umożliwiającej odpisanie od podstawy opodatkowania kosztów inwestycji na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Podatnik, maksymalnie można odpisać do 53.000 zł. Ulgę można łączyć z “Czystym powietrzem” i “Moim prądem”.

 

Gwarancja Biznesmax
Formą wsparcia rozwoju fotowoltaiki może być też program gwarancji bankowych, skierowanych do firm, znany jako Biznesmax. Rozwiązanie to polega na bezpłatnym zabezpieczeniu kredytu na inwestycje w innowacje ekologiczne. W razie problemów, gwarant (BGK) spłaci zobowiązanie za kredytobiorcę.
Gwarancja jest udzielana do 80% kwoty kredytu i nie może przekroczyć kwoty 2,5 mln euro. Wsparcie oferowane jest na okres 20 lat.

 

Ulga inwestycyjna dla rolników
Aktualna jest również ulga podatkowa na fotowoltaikę dla rolników, którzy inwestując w instalację fotowoltaiczną, mogą odliczyć od podatku 25% udokumentowanych, poniesionych kosztów. Odpisów można dokonywać przez 15 kolejnych lat, jednak ta ulga nie łączy się z żadnymi innymi dotacjami i ulgami.

 

Dotacja dla firm z POIiŚ
W terminie od 31.03.2021 do 28.05.2021 roku będzie odbywał się nabór wniosków o dofinansowanie dla firm w trybie konkursowym, w ramach POIiŚ. Wsparcie ma obejmować budowę nowych oraz przebudowę istniejących instalacji fotowoltaicznych. Na projekt przewidziano budżet 80 mln zł. Realizatorem projektu jest NFOŚiGW.

 

Lista ta może się jeszcze wydłużyć, gdyż jak wynika z dokumentu “Polityka energetyczna Polski do 2040” nasz kraj będzie dążył do osiągnięcia 23% udziału OZE w miksie energetycznym do 2030 roku. A tak ambitny plan rozwoju odnawialnych źródeł energii, trudno będzie zrealizować bez odpowiednich zachęt finansowych, nie warto jednak czekać, gdyż aktualne, rosnące rachunki są cały czas stałym zobowiązaniem.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2021 woltanic.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.