fbpx

Włącz oszczędność. Włącz eko.

Włącz Woltanic.

Czy burze z piorunami są zagrożeniem dla instalacji fotowoltaicznej?

Piorun to bardzo silne wyładowanie elektrostatyczne powstające w atmosferze podczas burzy. Jest efektem wyrównania ładunków elektrycznych między naładowaną chmurą i punktem na powierzchni Ziemi albo między naładowanymi elektrycznie chmurami. Podczas burzy powstaje olbrzymia różnica potencjałów elektrycznych między chmurą a powierzchnią ziemi co prowadzi do wyładowania elektrycznego. W tym momencie dochodzi do uwolnienia olbrzymiej ilości energii, dlatego piorun może między innymi wywołać pożar.

Prawidłowo wykonana i zabezpieczona instalacja paneli fotowoltaicznych nie stanowi zagrożenia podczas burzy. Na jej powierzchni nie powinny gromadzić się ładunki elektrostatyczne, tak więc nie powinna stać się celem wyładowania elektrycznego. Każdą instalację fotowoltaiczną należy wyposażyć w niezbędne zabezpieczenia odgromowe (uziemienie) oraz przeciwprzepięciowe. Nawet jeśli piorun uderzyłby w panel, energia elektryczna zostanie odprowadzona do gruntu przez uziemienie.

Z punktu widzenia posiadacza domu z ogrodem trzeba pamiętać, że pioruny są przyciągane przez wysokie i odizolowane obiekty. Piorun może uderzyć w pojedynczo rosnące drzewo, wysoki słup, latarnię z oświetleniem. W budynku z odpowiednim zabezpieczeniem odgromowym można czuć się bezpiecznie.

Oblicz ile...

Zaoszczędzisz z Woltanic

Ile Wynosi twój miesięczny rachunek za prąd

Zamów wycenę